הידר מובייל
הידר טאבלט

נחל סמך – נחל הדגים

נחל סמך (נחל הדגים בערבית) הוא אחד הנחלים הגדולים בגולן והוא יוצר ערוץ מרשים ורחב שהעניק לו את הכינוי 'הגרנד קניון של הגולן'. ראשיתו של הנחל בקבוצת מעיינות סמוך לחורבות כפר שעבניה (כ-3 ק"מ מדרום מזרח למושב יונתן). מאגר רוויה הבנוי באפיק הנחל עוצר חלק מן המים והם משמשים להשקיה חקלאית. הנחל מתחתר לעומק שכבות הבזלת וחושף את סלעי המשקע הלבנים שתחת הבזלת. אורכו של הנחל 20 ק"מ ומים זורמים בו כל ימות השנה. נחל סמך נשפך אל הכנרת בסמוך לצומת כורסי.

שני קטעים מ'שביל הגולן' עוברים בנחל:

קטע מספר 10 מחניון דליות לעין קשתות. אורכו 10 ק"מ.

וקטע מספר 11 מעין קשתות לנחל תאנה. אורכו 9 ק"מ.

*שביל הגולן הוא שביל מטיילים שנחנך בשנת 2007. השביל, באורך 120 ק"מ, חוצה את הגולן מצפון לדרום. השביל עובר בצדו המזרחי של הגולן מהחרמון בצפון ועד מבוא חמה בדרום. השביל כולל 15 מקטעים.

נקודות עניין לאורך הנחל:

הגשר הסורי על תוואי ההטיה – הגשר הסורי נחל סמך בנוי בטון ובזלת שנבנה עלי ידי הסורים בשנות ה-60 כחלק מפרוייקט תוואי ההטיה שמטרתו הייתה הטיית מי החצבאני והבניאס לשטחי לבנון, סוריה וירדן. על גבי גשר זה הייתה אמורה התעלה לחצות באמצעות סיפון את עמק הנחל. קטע הנחל שמתחת לגשר יפה מאוד. זרימת המים הקבועה יוצרת בריכות טבעיות שעצי ערבה ודולב מלווים אותן משני עברי הנחל.

עין קשתותבית כנסת עתיק מהתקופה הביזנטית ששוחזר למלוא קומתו הראשונה ובו היכלית ארון קודש שהיא השלמה והשמורה ביותר שהתגלתה עד היום בארץ. ההיכלית העתיקה כוללת עיטורים ברמה גבוהה ביותר של מנורה, לולב, אתרוג, שריגי גפן ועוד. באתר קשתות עתיקות היושבות על בריכות המעיין. מעיין הכפר הוא שנתן לאתר את שמו 'עין קשתות' ובערבית 'אום אל קנטיר' (מקום הקשתות). הביקור באתר כרוך בתשלום וכולל צפייה בסרט. הכניסה לאתר מצריכה סטייה קלה ממסלול שביל הגולן.

מפגש הנחלים – נקודת המפגש של נחל סמך ונחל אל על. נחל אל על הוא יובלו הראשי של נחל סמך ואחד ממקורות המים החשובים שבו. במקום בריכות טבעיות היוצרות פינות חמד.

כורסי – גן לאומי ובו מנזר נוצרי ביזנטי עתיק וכנסיה מפוארת הכוללת פסיפסים יפיפיים. הפסיפסים מתארים דמויות של בעלי חיים וצמחים: תרנגולים, אווזים, יונים, קורמורנים ומיני דגים, עצי פרי – אתרוגים,

תאנים, רימונים ואשכולות ענבים. על פי המסורת הנוצרית במקום זה התרחש נס החזירים הנזכר בברית החדשה. הכניסה בתשלום.

צילום: ישראל אשד
צילום: ישראל אשד

נחל סמך - מסלול

במידה ותרצו לצאת לטייל בנחל תוכלו לעשות זאת ברגל או ברכב שטח במסלול נחל סמך 4X4 שהוא יפה ומגוון. ניתן לשלב טיול של נחל כנף ונחל סמך במסלול הרכוב. הבריכות בנחל סמך מוסיפות לטיול חוויה מרעננת וקרירה. חשוב כמובן להצטייד במפת סימון שבילים מס' 1, ביגוד ונעלים מתאימים לטיול, מים בשפע ואוכל מפנק.

גלילה לראש העמוד